„Marto, Marto!“

„Marto, Marto!“

Pán jí odpověděl: „Marto, Marto, děláš si starosti a znepokojuješ se mnoha věcmi, jedno je však potřeba. Marie si vybrala dobrý díl, jenž jí nebude odňat.“ (Lukáš 10,41–42)

Dnešní verš pochází z příběhu, kdy Ježíš šel navštívit dvě sestry, Marii a Martu. Marta byla zaneprázdněná přípravou návštěvy: úklid domu, vaření a snaha udělat dojem tím, že vše bude tip ťop. Marie naproti tomu využila příležitosti ke společenství s Ježíšem. Marta se na svou sestru rozzlobila a chtěla, aby vstala a pomohla jí s prací. Dokonce si stěžovala Ježíšovi a prosila ho, aby Marii řekl, ať začne něco dělat!

Ježíšova odpověď začala slovy „Marto, Marto,“ a tato dvě slova naznačují víc, než si možná zpočátku uvědomujeme. Ukazují, že Marta byla příliš zaneprázdněná a neměla čas na vztahy. Dávala přednost práci před intimitou, nevyužívala svůj čas správným způsobem a promeškávala to, co bylo skutečně důležité.

Marie naopak jednala moudře a správně využila daný okamžik. Uklízet bude moct ještě celý život, dnes ale do jejího domu přišel Ježíš, a ona chtěla, aby se cítil vítán a milován. Přišel za ní a za Martou, a cílem jeho návštěvy nebylo prohlédnout si, jak čistý dům mají. I když si myslím, že čistý domov je důležitý, tehdy nebyl ten správný okamžik, kdy by se na to člověk měl zaměřit. Byl čas soustředit se na Ježíše, protože přišel na návštěvu.

Často si připomínám, že mám jednat moudře, abych nezmeškala Boží přítomnost, když je k dispozici. Doporučuji ti, abys to dělal také. Někdy cítíme, že nás Duch svatý vede, abychom se modlili nebo trávili čas v jeho přítomnosti, my se ale místo toho věnujeme práci nebo hře. Když nás však volá, měli bychom vždy okamžitě reagovat. Požehnání jeho přítomnosti je daleko cennější než cokoli jiného, co bychom mohli dělat.


SLOVO PRO DNEŠNÍ DEN: Nenech si ujít příležitost vychutnat si Boží přítomnost.

Facebook icon Twitter icon Instagram icon Pinterest icon Google+ icon YouTube icon LinkedIn icon Contact icon