Jak otrzymać od Boga to, czego potrzebujemy

Joyce Meyer

Jak otrzymać od Boga to, czego potrzebujemy

Na pewnej konferencji, gdzie usługiwałam, grupa dzieci wyszła na scenę, aby coś zademonstrować.  Każdemu z nich dałam prezent i każde dziecko bez wahania wzięło to, co im wręczyłam. Niektóre z dzieci bardzo mi dziękowały, a kilkoro z nich nawet powiedziało: „Kocham cię”.Dzieci tak lekko przyjęły moje podarunki. Żadne z nich nie powiedziało: „Nie zasługuję na prezent. Nie byłem grzeczny w tym tygodniu więc nie mogę go wziąć”…

I żadne z nich nie patrzyło na mnie podejrzliwie, zastanawiając się dlaczego im coś ofiarowałam. Przyjęły podarunki z radością! Bóg pragnie, abyśmy i my, w taki sam sposób przyjmowali to, co dla nas ma –  z radością. W Ewangelii Jana 16.24 czytamy: „Dotąd o nic nie prosiliście w imieniu moim; proście, a weźmiecie, aby radość wasza była zupełna.” Jeśli wciąż zmagasz się w życiu, być może jeszcze nie przyjąłeś  Bożych darów, które ofiarował ci z darmo,  takich jak: miłość, łaska, miłosierdzie i przebaczenia. Być może też dlatego nie możesz prowadzić takiego życia, jakie Jezus pragnął ci dać, gdy umarł za ciebie na krzyżu.

Zdobywanie rzeczy, a otrzymywanie ich

W naszej mentalności mamy tendencję do zdobywania rzeczy, a nie otrzymywania ich. Zdobywać oznacza „posiadać dzięki staraniom i wysiłkowi”. Jeśli wszystko w twoim życiu to starania i wysiłek, to nie będziesz mógł cieszyć się życiem i wytworzysz sobie mnóstwo frustracji. Zdobywanie rzeczy to brzemię na naszych barkach, ponieważ musimy wtedy myśleć o manipulowaniu okolicznościami, aby rzeczy układały się po naszej myśli. Biblia natomiast naucza o przyjmowaniu, a nie zdobywaniu. Otrzymujemy poprzez wiarę, a nie dzięki naszym uczynkom. W dzisiejszym świecie jesteśmy uczeni, że musimy zapracować na to, co otrzymujemy, dlatego przyjmowanie w oparciu o wiarę jest trudne dla większości z nas.

Jednak Bóg nie jest na sprzedaż. Nie możemy Go kupić, czy też zapracować i zasłużyć na relację z Nim. Jego dary: przebaczenie, miłosierdzie, łaska, przychylność, zbawienie – są za darmo.
I nigdy nie moglibyśmy zrobić wystarczająco wiele, żeby za nie zapłacić lub na nie zasłużyć. Jezus zapłacił cenę, której my nigdy nie moglibyśmy zapłacić, aby nabyć  Jego dary. Możemy je tylko przyjąć.

Błogosławieństwo futrzanego płaszcza

Kiedyś miałam nastawienie religijne i wierzyłam, że moje dobre uczynki, pozwolą mi zasłużyć na Bożą przychylność. To powstrzymywało mnie od przyjmowania Bożych błogosławieństw, ponieważ myślałam, że muszę za nie zapłacić. Byłam osądzająca i krytyczna również wobec innych i frustrowałam się, gdy był błogosławiony ktoś, kto moim zdaniem na to nie zasługiwał.

Pamiętam jak kiedyś miałam sąsiadkę, która była również moją przyjaciółką, lecz nie uważałam, aby była tak duchową osobą, jak ja. Nie chodziła do kościoła tak często jak ja, nie modliła się tak dużo jak ja i nie była tak hojna w dawaniu, jak ja. Wtedy też modliłam się o to, aby Bóg dał mi futrzany płaszcz. Bardzo chciałam wtedy taki mieć. Któregoś dnia moja sąsiadka przyszła do mnie z wielkim pudłem w rękach. Była bardzo podekscytowana. Powiedziała: „Nie uwierzysz, co Bóg mi dał. Otworzyła to pudło, a tam było „moje” futro. Kobieta, którą obie znałyśmy przed chwilą jej je ofiarowała, mówiąc, że Bóg powiedział jej, aby to zrobiła.

Natychmiast poczułam się zła i zazdrosna. Odpowiedziałam jednak tak, jak powinna to zrobić dobra chrześcijanka: „Chwała Panu! Cieszę razem z tobą!” W tym samym czasie myślałam sobie: „Boże, niech ona już wyjdzie z mojego domu. Jak mogłeś dać jej futrzany płaszcz. To niesprawiedliwe. A co ze mną?”

Moje serce nie było w porządku. Moje intencje były egoistyczne. Bóg pragnął błogosławić mnie swoimi darami, lecz nie mogłam ich przyjmować, ponieważ myślałam, że muszę za nie zapłacić lub na nie zasłużyć. Musiałam się nauczyć przyjmować.

Wszyscy potrzebujemy prosić Boga o Jego miłość, przebaczenie, miłosierdzie i łaskę.  Powiedz więc: „Boże, proszę, błogosław mnie. Przyjmuję Twoje błogosławieństwo w moim życiu, nie dlatego, że jestem dobry i na nie zasługuję, lecz dlatego, że Ty jesteś dobry.” Wtedy dopiero poznasz prawdziwą radość.

Facebook icon Twitter icon Instagram icon Pinterest icon Google+ icon YouTube icon LinkedIn icon Contact icon