Bóg nie jest na Ciebie zły część 2

Joyce Meyer

Bóg nie jest na Ciebie zły

Gdzieś po drodze wpadliśmy na pomysł, że Bóg jest „Bogiem złowrogim”. Co gorsza, niektórzy uznali, że Bóg jest na nich zły! Nie ma nic dalszego od prawdy.

Służymy kochającemu Bogu, który mimo tego, że nie akceptuje wszystkiego co robimy, nigdy nie przestaje nas kochać. Teoria, która mówi, że Pan jest zły, to mit.

W części pierwszej przyjrzeliśmy się kilku fałszywym poglądom, które rodzą w ludziach przekonanie, że Bóg się na nich gniewa. Oto kilka innych, które wnoszą smutek w ludzkie życie.

„Mój ojciec się na mnie wściekał, więc Bóg też musi”.
Jeśli ktoś miał ojca, który się wściekał, w naturalny sposób będzie tak samo postrzegać Boga. Mam nadzieję, że jesteś jednym z tych szczęśliwców, którzy mieli kochających ojców, ale niestety wielu z nas nie zaznało ojcowskiej miłości.

Jedną z naszych najsilniejszych potrzeb w życiu jest czuć się bezpiecznie. Dzieci, które dorastają w domach, gdzie ojciec wpada w złość, jest nieobecny, albo stosuje przemoc, mają problem z poczuciem bezpieczeństwa. Niemal przez cały czas siedzi w nich głęboko zakorzenione poczucie go nieszczęścia, nadciągającej katastrofy.

Jednak Bóg nie jest jak inni ludzie. Jeśli wychowałeś się bez ojca lub był wiecznie nieobecny, wiedz, że Pan cię nigdy nie opuści. Jeśli twój ojciec stosował wobec ciebie przemoc lub wpadał w złość, twój Niebiański Ojciec chce ci podwójnie wynagrodzić doznane krzywdy (por. Ks. Izajasza 61:7).

Bez względu na to, jak złym rodzicem był twój ojciec, zachęcam cię, abyś nie pozwolił, by przeszłe zranienia zrujnowały twoje obecne i przyszłe życie. Postanów, że będziesz wierzyć, że twój Ojciec w Niebie jest wierny i szczerze cię kocha.

„Bóg nie mógłby mi wybaczyć”
Szatan pamięta każdą złą rzecz, którą kiedykolwiek zrobiliśmy, i zrobi wszystko, aby nam o nich przypomnieć za każdym razem, gdy trafi się ku temu okazja. Jest czujny i czai się, aby nam zmiażdżyć ciężarem naszego wstydu.

Wszyscy grzeszymy i brak nam chwały Bożej. Nikt nie jest bez grzechu i wszyscy od czasu do czasu mamy wyrzuty sumienia z powodu upadków, ale jeśli je pielęgnujemy przez długi czas, po tym jak otrzymaliśmy przebaczenie od Boga, wówczas przeradzają się one w poczucie hańby. Samopotępienie i wstyd sprawiają, że czujemy, iż Pan jest na nas zły, co z kolei prowadzi to oddalenia się od Niego i od życia, które nam przeznaczył.

Musimy zrozumieć, że Bóg wybacza nam całkowicie – nie częściowo, albo prawie całkiem, lecz w pełni! Poświęć chwilę na przypomnienie sobie najgorszej rzeczy, jaką kiedykolwiek zrobiłeś. Teraz uświadom sobie, że Bóg całkowicie przebaczył ci ten grzech. Dobroć Boga jest większa od każdego ze złych czynów – przeszłych i potencjalnych. Świadomość tej prawdy powinna przynieść naszej duszy ulgę i radość!

„Bóg mnie karze”.
Niektórzy mogą sądzić, że skoro mają w życiu problemy, oznacza to, że Bóg jest na nich zły z powodu jakichś starych grzechów. Słyszałam, jak ludzie mówili słowa w stylu: „Poroniłam… zastanawiam się, czy Bóg w ten sposób ukarał mnie za to, jak żyłam w przeszłości”. Tego rodzaju stwierdzenia pokazują, że ludzie mają błędny obraz Boga. On nie karze nas z powodu starych przewin, zsyłając na nas nieszczęścia w obecnym życiu.

Nasze problemy nie są znakiem, że Bóg jest na nas zły! Żyjemy na ziemi, a Jezus powiedział, że w tym świecie czekają nas trudności. Dodał również, żebyśmy się rozchmurzyli, ponieważ On zwyciężył świat (por. Ew. Jana 16:33).

Pozytywne nastawienie i wiara w dobroć Boga w czasach prób i ucisku zapobiegają utracie radości. Każda trudność, przez którą przeszłam, pomogła mi w łatwiejszy sposób uporać się z kolejnym problemem. Bóg jest wierny, zatem ufaj Mu, gdy przychodzą trudne chwile.

Bóg nie jest na ciebie zły
Gdyby nie zdumiewająca łaska Boga, Pan musiałby być zły na nas, ponieważ Jego świętość domaga się sprawiedliwości i kary za grzech. Grzech wymaga zapłaty, ofiary i pokuty, jednak Bóg jest tak łaskawy, że Sam Siebie złożył  w ofierze, poświęcając życie Syna, abyśmy my mogli żyć. Jezus wziął na Siebie karę, na którą zasłużyliśmy, i oferuje nam Swoją troskę i błogosławieństwa zamiast tego, na co naprawdę zasługujemy.
Kiedy zaczynasz w pełni rozumieć Jego łaskę, przebaczenie, miłosierdzie i bezwarunkową miłość, możesz z całą pewnością uznać, że Jego stosunek do ciebie bazuje na Bożym miłosierdziu, a nie złości. Mogę cię zapewnić, że bez względu na to, co zrobiłeś w swoim życiu – albo jak często myliłeś się w odbiorze Bożych emocji i uczuć ukierunkowanych na ciebie – Bóg nigdy nie przestał cię kochać. Bóg nie jest na ciebie zły!

Przeczytaj część 1.

Facebook icon Twitter icon Instagram icon Pinterest icon Google+ icon YouTube icon LinkedIn icon Contact icon