Jak kochać życie mimo niesprzyjających okoliczności

Joyce Meyer

Jak kochać życie mimo niesprzyjających okoliczności

Które z następujących stwierdzeń najczęściej towarzyszy ci po przebudzeniu: czy witasz się z każdym rozpoczynającym się dniem pozytywnym nastawieniem, zastanawiając się, co dobrego ci przyniesie, czy może czujesz się, jakbyś miał zaraz schować się pod kocem po sam czubek głowy, drżąc ze strachu na myśl o tym, co czeka cię za rogiem domu?

Musimy walczyć z lękiem, który kusi nas do schowania się w łóżku, a możemy to uczynić, przyjmując pozytywne nastawienie. Nasza postawa ma wielki wpływ na to, jak czujemy się każdego dnia.

 To, jaki będzie dla nas nadchodzący dzień, jest w wielkim stopniu zależne od tego, jakie będą nasze myśli i działania. Jeśli nasza głowa będzie wypełniona po brzegi negatywnymi myślami, będziemy oczekiwać wszystkiego, co najgorsze, a nasze czyny będą odzwierciedlać te myśli.

Nie wypełnisz danego ci przez Boga przeznaczenia, jeśli będziesz pozwalał, by twój umysł ogarniały negatywne myśli. Obawa to bliska krewna lęku, a pozwolenie, by zagnieździła się w twoim umyśle, pozbawi cię radości i unieszczęśliwi cię.

Pamiętam, że czułam przerażenie, gdy planowaliśmy naszą podróż do Indii, gdzie miałam przemawiać. Byłam podekscytowana tą cudowną możliwością, jaka mnie czekała, ale mogłam skupić uwagę jedynie na czekającym nas długim locie i kiepskich warunkach, w jakich żyje ludność tego kraju. Jestem wdzięczna za to, że wiedziałam, jak rozwiewać te negatywne myśli światłem pozytywnego myślenia i konstruktywnym rozmyślaniem nad tym, co zrobię podczas pobytu w Indiach. Gdybym skupila się na negatywnych aspektach tej podróży, to pozbawiłabym się radości i radosnej ekscytacji, a przecież Bóg chciał, bym jej doświadczała. Obawa to pułapka i musisz być zdecydowany, by w nią nie wpaść. Jeśli twoja przyszłość wydaje ci się być niejasna, albo męczysz się z nowymi sprawami, które budzą w tobie przerażenie lub lęk, to przypomnij sobie, co mówi List do Filipian 4: 13 (BW): „Wszystko mogę w tym, który mnie wzmacnia, w Chrystusie”.

Zawsze będziemy napotykać na drodze blokady, które będą powstrzymywać nas od czerpania radości z cudownego życia, jakie zapewnił nam Bóg. W całym tym stresie i presji codziennego życia musimy postanowić, że będziemy cieszyć się egzystencją, nie zważając na własną sytuację.

Każdy jeden dzień jest pełen wszelkiego rodzaju sytuacji, które mogą cię zdenerwować –  jak zgubienie kluczyków do samochodu, albo utknięcie w korku ulicznym. Kiedy jednak ustalisz, co się dzieje, będziesz pod kontrolą. Musisz wziąć odpowiedzialność za własne szczęście. Jesteś jedynym człowiekiem, od którego nigdy nie będziesz mógł się uwolnić, zatem lepiej będzie, jeśli nauczysz się akceptować samego siebie. Nie można kochać swojego życia, nie kochając siebie. Wewnątrz nas znajduje się studnia pełna cudowności i nieważne, co będzie działo się wokół nas, możemy pić z tej wewnętrznej studni.

Możemy właśnie tam, wewnątrz siebie, odnaleźć siłę, która pozwoli nam czynić wszystko to, co musimy uczynić.Doświadczenie mnie nauczyło, że życie jest o wiele lepsze, kiedy wyzbywamy się nierealistycznych oczekiwań, zarówno tych dotyczących nas, jak i innych osób. W moim życiu był taki okres, gdy złościłam się i użalałam nad sobą, kiedy mój mąż, Dave, chciał pograć w golfa. Bóg jednak pomógł mi dostrzec, że każde z nas ma swoje sposoby na rozluźnienie się i odprężenie. Tym sposobem dla Dave’a jest golf. Dla mnie są to zakupy albo oglądanie starych, dobrych, klasycznych filmów. Tak długo, jak zachowujemy zdrową równowagę, możemy cieszyć się wolnością robienia tego, co lubimy najbardziej. Zrozumienie tej prawdy wniosło do mojego życia cudowne uwolnienie, które pozwoliło nam obojgu zajmować się rzeczami, które sprawiają nam przyjemność.

I ty możesz doświadczyć wolności w swoim życiu. Trwanie w wolności i pozwalanie innym na to samo można nazwać zdrowym i pozytywnym podejściem do życia, które jest miłe Bogu.

Musimy się również nauczyć, że możemy być nadzwyczajnie szczęśliwi, wiodąc zwyczajne, przeciętne życie. Oczekiwanie, że życie będzie nieskończonym pasmem pasjonujących wydarzeń, spowoduje jedynie, że będziesz wciąż czuć rozczarowanie, a taka postawa pozbawi cię radości. Zatem nauczmy się, jak cieszyć się takim życiem, jakie mamy.

Z Bożą pomocą i dzięki twojej determinacji możesz się nauczyć, jak być szczęśliwym i cieszyć się każdym dniem życia, które dostałeś od Boga. Każdą dobę rozpoczynaj tymi słowami: „Oto dzień, który został mi dany przez Boga. Będę się weselić i radować. Dzień dobry, Panie!”.

Facebook icon Twitter icon Instagram icon Pinterest icon Google+ icon YouTube icon LinkedIn icon Contact icon