Super-Moc

Joyce Meyer

Super-Moc

Odkryj niesamowitą rolę Ducha Świętego w twoim codziennym życiu

Większość z nas zna historie superbohaterów – fikcyjnych bohaterów, takich jak Superman, którzy cechują się wielką mocą…

i wymykają się zawsze, gdy widzą osobę w potrzebie – i tak spędzają każdy dzień. Całkiem fajnie, prawda?

No cóż,  my – chrześcijanie – mamy kontakt z Kimś jeszcze większym: z Duchem Świętym.

Kiedy przyjmujemy Chrystusa jako naszego Zbawiciela, Duch Święty przychodzi, aby w nas zamieszkać – Bóg dosłownie daje każdemu z nas kawałek Samego Siebie. Co to oznacza? Oznacza to, że wszelkiego rodzaju Boża moc, siła, pociecha, kreatywność i pomoc są dla nas dostępne w każdej chwili. On jest naszym prawdziwym, realnym Superbohaterem.

W Ewangelii Jana 16: 7, w przekładzie The Amplified Bible, uwzględniającym wszystkie znaczenia greckich oryginalnych słów, Jezus używa kilku różnych pojęć, aby opisać niesamowite dzieło i tożsamość Ducha Świętego. Są to: Pocieszyciel, Doradca, Pomocnik, Rzecznik, Orędownik, Wzmacniający, Czuwający. Zastanówmy się, co to oznacza dla naszego życia…

Pocieszyciel
Uważam, że jedną z największych lekcji, jakie możemy wyciągnąć z Pisma, jest zrozumienie, że gdy mamy jakiś problem, powinniśmy najpierw przybiec z nim do Boga. Gdy cierpimy, zazwyczaj szukamy pomocy u innych ludzi, chcemy dzięki nim poczuć się lepiej, ale w końcu uświadamiamy sobie, że nie mają wszystkiego, czego nam potrzeba.

Biblia mówi, że Bóg jest Ojcem „miłosierdzia i (…) wszelkiej pociechy” (2 List do Koryntian 1: 3). Duch Święty, który w nas mieszka, zna nas lepiej niż ktokolwiek inny, i gdy życie przynosi nam ból, On może nas wzmocnić i uleczyć nasze rany. Tak, Pan często będzie używał innych ludzi, aby dać nam pociechę, ale uciekanie się w pierwszej kolejności do Boga to otwieranie Mu drzwi, dzięki czemu będzie mógł nam pomóc w najlepszy możliwy sposób.

 Doradca
To niezwykłe, co może się wydarzyć, gdy o pomoc w rozwiązaniu problemów odważymy się poprosić w pierwszej kolejności Ducha Świętego.

Ostatnio kilka razy zdarzyło się, że czułam się bardzo słaba i zmęczona. Gdy szukałam Bożych odpowiedzi na ten problem, Pan pokazał mi, że nie jadłam wystarczająco często i że z tego powodu spadał mi cukier we krwi. Dostosowałam dietę do potrzeb organizmu i wszystko wróciło do normy! Kiedy później udałam się do lekarza, potwierdził, że właśnie niski poziom cukru był przyczyną problemu.

Myślę, że często chodzimy po omacku i błądzimy, szukając rozwiązań, podczas gdy Pan przez ten cały czas ma dla nas gotową odpowiedź. Duch Święty jest naszym Pocieszycielem, i jeśli Go szukamy, może przyjść do nas zaledwie w kilka chwil, pokazując nam rzeczy, których na własną rękę nigdy nie moglibyśmy odkryć.
Pomocnik
Czy wiedziałeś o tym, że Duch Święty chce ci pomagać w każdej najmniejszej sprawie? Być może jesteś podobny do dawnej mnie. Przez lata czułam, że tylko przynoszenie „poważnych problemów” przed oblicze Boga jest wobec Niego w porządku i nie chciałam kłopotać Go drobnostkami.

Jednak prawdą jest, że Duch Święty interesuje się wszystkim, co ciebie dotyczy – bez względu na to, czy jest „poważna” sprawa, jak na przykład problemy w związku… czy coś małego, jak choćby twoja fryzura o poranku.

„Pomóż mi!” – te słowa stały się jedną z moich ulubionych modlitw. A im częściej honorujemy Ducha Świętego i przychodzimy do Niego po pomoc, tym bardziej odkrywamy Jego obecność i moc – we wszystkim, co robimy.
Rzecznik
Biblia mówi nam, że naszym wrogiem jest szatan. W rzeczywistości, nazywa go nawet „oskarżycielem braci” (Ks. Objawienia 12: 10). Ale jest dobra wiadomość: mamy Rzecznika, Ducha Świętego, który w naszym imieniu zwraca się do Boga.

On nie tylko jest naszym Rzecznikiem przed Ojcem, ale także towarzyszy nam w wędrówce po ziemskim szlaku – pomagając nam, broniąc nas, spełniając nasze potrzeby. Nie ważne, jak trudnej sytuacji musisz stawiać czoła, możesz być spokojny, ponieważ Sam Bóg jest po twojej stronie.

Orędownik
Nie wiem, jak wyglądałoby nasze życie modlitewne, gdyby nie pomoc Ducha Świętego. Biblia mówi, że On nie tylko wstawia się za nami u Ojca, ale też przychodzi, aby nam pomóc modlić się jak należy, gdy nie wiemy w jaki sposób rozmawiać z Bogiem ani co mu powiedzieć (por. List do Rzymian 8: 26).

W 1 Liście do Koryntian 2: 11 czytamy, że nikt nie zna zamysłu Boga, tylko Duch Święty. Oznacza to, że bez względu na sytuację Duch Święty zawsze pomaga nam się modlić właściwą modlitwą, we właściwym czasie.

Wzmacniający
Księga Izajasza 40: 29 mówi, że Bóg  „(…) dodaje mocy zmęczonemu i pomnaża siły omdlałego. Chłopcy się męczą i nużą, chwieją się słabnąc młodzieńcy, lecz ci, co zaufali Panu, odzyskują siły, otrzymują skrzydła jak orły: biegną bez zmęczenia, bez znużenia idą”.

Nigdy nie zaczynam dnia inaczej niż prosząc Ducha Świętego, aby dodał mi sił – wzmocnił mnie fizycznie, psychicznie i w każdy inny sposób. Robię to, ponieważ wiem, że nie ma znaczenia, czy czujemy się silni, utalentowani, uzdolnieni… każdy z nas potrzebuje Bożej mocy, aby pełnić Jego wolę i cieszyć się życiem.

Zachęcam cię, abyś zaczynał każdy dzień, prosząc Ducha Świętego o siłę. Jeśli będziesz to robił, On będzie dodawał ci energii w pracy, pomoże opierać się pokusom, być dobrym, kochać ludzi i osiągnąć sukces. Odkryłam, że nawet krótka modlitwa o siłę może wiele zmienić.

Czuwający
Co to znaczy, że Duch Święty jest Czuwającym? Lata temu Pan podał mi wspaniały przykład. Powiedział: „Pomyśl o tym w ten sposób: jeśli kiedykolwiek leciałaś samolotem na bilecie awaryjnym, po prostu oczekiwałaś, aż będziesz mogła wejść na pokład i wykorzystywałaś tę okazję” [„Czuwający” to po angielsku „Standby”; Joyce podaje przykład biletów awaryjnych, czyli tzw. biletów „standby”].

W podobny sposób oczekuje Duch Święty – jest w gotowości – czeka jedynie, aż otworzymy przed nim nasze serce… aż poprosimy Go, by dał nam pociechę, radę, wskazówki i pomoc.

Przyjaciele, chcę, żebyście wiedzieli, że Bóg was osłania. Myślę, że wielu z nas kieruje się następującym schematem myślowym: Och, nie chcę zawracać Bogu głowy tym problemem. Jednak prawdą jest, że Ten, który zna cię najlepiej, jest również Tym, który najbardziej pragnie ci pomóc.

Gdziekolwiek się udasz, Bóg będzie z tobą.

Facebook icon Twitter icon Instagram icon Pinterest icon Google+ icon YouTube icon LinkedIn icon Contact icon