Nie panikuj! To tylko test

Joyce Meyer

Nie panikuj! To tylko test

W Słowie Bożym jest werset, który mówi: „Na świecie ucisk mieć będziecie” J 16.33 Myślę, że większość ludzi zgodziłaby się z tym stwierdzeniem, ale jeśli doczytamy do końca ten werset, znajdziemy słowa pełne zachęty, w których Jezus mówi:

„Ufajcie, Ja zwyciężyłem świat.”

Prawda jest taka, że wszyscy przechodzimy w życiu przez trudny czas i musimy się uczyć jak w Chrystusie przezwyciężać te trudności.

Czasami Bóg przyzwala na doświadczenia i problemy, lub nawet sam aranżuje pewne trudności w naszym życiu, ponieważ w taki sposób możemy wzrastać w wierze i rozwijać sobie charakter Chrystusa. Próby uwidaczniają to, w co naprawdę wierzymy i ujawniają to, co naprawdę kryje się w naszych sercach. Są dla nas testem. I dopóki nie znajdziemy się w sytuacji, w której nie mamy innego wyboru, jak tylko zmierzyć się z problemem, tak naprawdę nie wiemy, jak byśmy się zachowali. Jakub w swoim liście, napisał, że powinniśmy „poczytywać to sobie za najwyższą radość” (Jk 1.2) kiedy przechodzimy próby lub opieramy się pokuszeniu.

W wersecie 3 kontynuuje mówiąc, że:

„doświadczenie wiary sprawia wytrwałość, wytrwałość zaś niech prowadzi do dzieła doskonałego”.

To brzmi wspaniale, że można mieć wytrwałość, niezłomność i cierpliwość podczas przechodzenia przez próby, czyż nie?

Pamiętam czasy, gdy złościłam się i skarżyłam, kiedy tylko coś nie szło po mojej myśli. Nie miałam wtedy pokoju i byłam niestabilna emocjonalnie. Kiedy byłam testowana i sprawdzana, ujawniała się zazdrość, chaotyczność i negatywne nastawienie, które były w moim sercu. Z biegiem czasu, kiedy zaczęłam studiować Boże Słowo i nauczyłam się ufać Bogu, rozwinęłam w sobie więcej cech charakteru Chrystusa, które stały się widoczne w moim życiu. Teraz jestem o wiele bardziej cierpliwa i kiedy przechodzę przez próbę zachowuję się inaczej. Lecz wymagało to wielu doświadczeń zanim znalazłam się w tym miejscu.

Bożą wolą dla nas jest to, abyśmy żyli w pokoju i podejmowali decyzje zgodnie z Bożą mądrością w każdych okolicznościach naszego życia. Możemy zmierzyć się z trudnościami i doświadczeniami z radością, kiedy zrozumiemy, że to właśnie dzięki nim uczymy się jak żyć w Bożym pokoju, radości i mądrości przez cały czas –  niezależnie od tego jakie są okoliczności, w których się znajdujemy.

A zatem w jaki sposób możemy zdać nasze testy?

Jakiego rodzaju pokuszenia będziemy doświadczali, gdy przechodzimy przez coś naprawdę ciężkiego? Oto kilka rzeczy, które odkryłam w swoim osobistym życiu:

1. Możemy być kuszeni, aby powrócić do naszego starego zwyczaju lub uzależnienia, od którego zostaliśmy uwolnieni. Paliłam przez wiele lat i kiedy rzuciłam palenie, nastąpił pewien czas, kiedy miałam ochotę na papierosa zawsze, gdy czułam się zdenerwowana lub odczuwałam zewnętrzną presję. Jeśli w twoim życiu są jakieś grzeszne nawyki lub uzależnienia, które przezwyciężyłeś, to diabeł będzie próbował kusić cię, abyś do nich powrócił kiedy przeżywasz trudny czas. Poddaj się więc Bogu, uniż się przed Nim, a On da ci siłę, aby oprzeć pokusie.

2. Możemy także być kuszeni, aby się gniewać na Pana Boga i czuć urazę do ludzi, którzy nie mają tych samych problemów, które my mamy, albo posiadają te rzeczy, których pożądamy, szczególnie jeśli myślimy, że posiadanie tych rzeczy ułatwiłoby nam życie. To prowadzi do użalania się i wpływa destrukcyjnie na nasze życie bardziej niż zdajemy sobie z tego sprawę. A więc kiedy przychodzi do ciebie pokuszenie, aby rozgniewać się na Boga lub innych ludzi i zacząć się skarżyć, ukierunkuj swój umysł na oddawanie Bogu chwały i bądź pełen dziękczynienia dla Niego za wszelkie dobro, którym cię obdarzył.

3. Próby przez które przechodzimy mogą stanowić dla nas pokuszenie, abyśmy byli oburzeni i mówili: „Dlaczego to się mi przydarza? Nie rozumiem dlaczego takie rzeczy dzieją się w moim życiu?” Nie mamy tendencji do myślenia w ten sposób, gdy inni ludzie mają problemy i jesteśmy skłonni wtedy po prostu stwierdzić: „Musisz tylko zaufać Bogu i On cię przez to przeprowadzi.” Zamiast więc zastanawiać się dlaczego i użalać się nad sobą, musimy i sobie samym powiedzieć: „Nie panikuj! To tylko test. „Prawda jest taka, że zdamy ten test i przejdziemy przez to doświadczenie z większym pokojem w sercu i stabilnością emocjonalną, kiedy zaufamy Bogu, że uczyni dla nas to, co najlepsze w Bożym czasie i na Boży sposób.

4. Możemy być także kuszeni do tego, aby wziąć sprawy w swoje ręce. Czy myślałeś kiedykolwiek: „Nie mam zamiaru dłużej się na to zgadzać. Muszę w końcu coś z tym zrobić!” Kiedy bierzemy sprawy w swoje ręce, opóźniam lub nawet tracimy błogosławieństwo, które Bóg pragnie nam dać. Zamiast tego powinniśmy być zdeterminowani do tego, aby ufać Bogu i czekać aż On wszystko dobrze uczyni.

Bóg bardzo cię kocha i ma wspaniały plan dla twojego życia. Kiedy przechodzisz przez próbę, zaufaj Mu w tym, że On ma pełną kontrolę i pokieruje wszystkim tak, aby obrócić to dla twojego dobra. Następnym razem kiedy będziesz doświadczany, powiedz Bogu: „Ufam ci Panie. To jest dla mnie dobre. Może teraz nie czuję się najlepiej, ale wiem, że ty wszystko obrócisz dla mojego dobra.” Przechodzenie przez próbę może zbliżyć cię do Boga, a także będziesz mógł dziękować Mu za to, że użył tego doświadczenia, aby uczynić cię bardziej podobnym do Chrystusa.

Facebook icon Twitter icon Instagram icon Pinterest icon Google+ icon YouTube icon LinkedIn icon Contact icon