Cztery kroki, które pomogą ci szczerze przebaczać

Cztery kroki, które pomogą ci szczerze przebaczać

Wybaczanie to niełatwe zadanie. Możesz mi zaufać, wiem coś o tym! Jednak wiem również, że można tego dokonać. Zgodnie z obietnicą z Listu do Filipian 4: 13 wiemy, że z Bożą pomocą możemy dokonać wszystkiego.

Wielu z was pewnie wie, że mój ojciec wykorzystywał mnie seksualnie, odkąd ukończyłam trzeci rok życia aż do 18 roku życia. Opuściłam swój dom rodzinny tak szybko, jak tylko mogłam, ale przez wiele lat nosiłam w swoim sercu gorycz i nieprzebaczenie.

Lecz z czasem, kiedy rozważałam Boże Słowo, Pan zaczął wyjawiać mi, jak szkodliwe jest nieprzebaczenie i jakie korzyści kryją się w wybaczeniu. Wydaje mi się, że ludzie czasami traktują przebaczenie jak przysługę na rzecz oprawcy, podczas gdy w rzeczywistości wyświadczasz wielką przysługę samemu sobie. Dzieje się tak dlatego, że kiedy uwalniasz swoje serce od ciężaru goryczy i gniewu, możesz żyć w prawdziwym pokoju i radości.

Jeśli właśnie pomyślałeś: „No dobra, Joyce, też chcę przebaczyć, ale to takie trudne. Nie wiem, jak to zrobić!”, to dodam ci otuchy. Musisz wiedzieć, że będąc w Chrystusie, jesteś w stanie przebaczyć – nie jest ważne co ci się przytrafiło. Oto cztery kroki, które powinieneś wykonać, aby szczerze przebaczyć:

1. Podejmij stanowczą decyzję
Wybaczenie to coś więcej niż zmówienie krótkiej modlitwy w rodzaju: „Panie, zatem wybaczam to i tamto”. Wybaczenie to poważna decyzja, którą musisz podjąć. Nie będzie ona łatwa i prawdopodobnie będzie nieprzyjemna albo nawet bolesna, ale nagroda, która cię czeka, jeśli przejdziesz tą drogą, jest warta doświadczenia każdej męki.

2. Polegaj na Bogu
Na szczęście możemy liczyć na to, że dzięki Bogu otrzymamy dostatecznie wiele siły potrzebnej do wybaczenia. Oznacza to, że powinniśmy żyć w postawie modlitwy: „Panie, pomóż mi wystrzegać się dziś obraźliwego zachowania. Wstrzymuj mnie od niepotrzebnych wybuchów złości. Gdy będę pełen złości, pokaż mi, na kogo jestem wściekły. Obdarz mnie łaską do wybaczenia tej osobie” (zob. List do Efezjan 4: 32).

3. Zrozum swoje uczucia
Zgodnie ze słownikiem uczucia stanowią zapowiedź jakiegoś czynu i przygotowują psychologiczny grunt, który nastawia człowieka do działania. Zatem to właśnie one stanowią siłę, która stoi za wszelkim pragnieniem robienia czegoś. Kiedy ktoś  cię krzywdzi, a ty odczuwasz z tego powodu ból, to pierwszą rzeczą, jaką możesz chcieć zrobić, jest odpłacenie się tej osobie tym samym. Możesz pałać chęcią rewanżu albo trzymania się jak najdalej od niej.

„(…) twoje emocje prawdopodobnie będą potrzebować czasu, aby spotkać się z twoją decyzją o przebaczeniu”.

Musisz wiedzieć, że twoje emocje prawdopodobnie będą potrzebować czasu, aby spotkać się z twoją decyzją o przebaczeniu. Twoje uczucia to nie prawdziwy ty. Są kapryśne. Może towarzyszyć ci tysiąc i jedna różnych emocji, a wszystkie będą dotyczyć tej samej rzeczy. Jednej minuty możesz zarzekać się, że kochasz jakąś osobę, by zaraz potem z ledwością ją znosić. Nie zapominaj jednak, że twoja wola pozwala ci wznieść się ponad własne uczucia.

4. Módl się za nieprzyjaciół
Mateusz w swojej Ewangelii (5: 44) zanotował, że Jezus poleca nam miłować nieprzyjaciół i modlić się za tych, którzy nas prześladują. To może być najtrudniejsza rzecz, jaką przyjdzie nam robić w całym życiu. Ale przecież nie musimy rezygnować z czegoś tylko dlatego, że jest to trudne. Wszystko, co nakazuje nam Bóg, zawsze przyniesie nam korzyść.

Kiedyś dowiedziałam się, że pewien człowiek, który prowadzi interesy z naszą służbą, mówi o mnie niemiłe rzeczy. Zagotowałam się ze wściekłości i chciałam powiedzieć mu, co o tym myślę, ale Bóg poprosił mnie, bym zamiast tego kupiła mu prezent i podziękowała za wszystkie lata współpracy. Z początku nie przemawiało to do mnie. Było mi trudno. Kiedy jednak zmusiłam się do działania, radość wypełniła mnie tak bardzo, że po prostu zaczęłam się głośno śmiać.

Wybór należy do ciebie
Możesz dziś dokonać wyboru i zwyciężyć zło dobrem oraz wznieść się na nowy poziom radości, z którego istnienia nawet nie zdawałeś sobie sprawy. Wszystko to uczynisz przez wybaczenie. Chcę zachęcić cię do wyświadczenia sobie przysługi i podjęcia właściwej decyzji, którą będzie przebaczenie.

Facebook icon Twitter icon Instagram icon Pinterest icon Google+ icon YouTube icon LinkedIn icon Contact icon