Miej odwagę się różnić!

Joyce Meyer

Miej odwagę się różnić!

Czy masz już dosyć gierek, noszenia masek i prób bycia kimś innym, niż jesteś? Czy nie chciałbyś zasmakować wolności, jaką daje bycie akceptowanym takim, jakim się jest, bez wewnętrznej presji, by być kimś, kim nawet nie wiesz, jak być? Czy chciałbyś się nauczyć, jak cieszyć swoją wyjątkowością i opierać się pokusie bycia jak wszyscy inni?

Bóg wiedział, co czyni, kiedy cię tworzył. Jesteś jedyny w swoim rodzaju – Bóg stworzył właśnie takim, jakim jesteś! Nadszedł już czas, abyś zdobył się na odwagę  i przestał czuć się niepewnie z samym sobą oraz polubił swoją odmienność.

Bądź odważny
Jeśli zamierzasz przezwyciężyć brak pewności siebie i stać się takim człowiekiem, jakim Bóg chce, abyś się stał, to musisz wykrzesać z siebie odwagę do bycia innym niż reszta ludzi. Odrzucenie własnej wyjątkowości i próby   wejścia w cudzą skórę rodzą frustracje i poczucie braku szczęścia. Jeżeli chcesz odnieść sukces w byciu sobą, w stu procentach, to musisz podjąć ryzyko i przestać upodabniać się do innych. Musisz zapytać sam siebie: chcę zadowalać ludzi, czy Boga?

Kto decyduje o twojej wartości?
Bycie potakiwaczem to jedna z najłatwiejszych rzeczy, jakie możemy zrobić… lecz takie zachowanie ostatecznie nas unieszczęśliwi. Kiedy nadskakujemy innym, do naszych uszu dobiegają komentarze, dzięki którym czujemy się ze sobą dobrze. Nie ma w tym nic złego tak długo, póki nie zaczniemy budować na tych opiniach swojego poczucia wartości. Ludzie są zbyt zmienni, więc kształtowanie samooceny na bazie ich opinii jest nierozsądne. Jeśli jesteśmy cokolwiek warci, to tylko dlatego, że Bóg tak powiedział, a nie dlatego, że jacyś ludzie tak o nas myślą lub mówią.
Pochlebcy pozwalają, by inni kontrolowali ich życie, a czynią to, aby pozyskać ich akceptację i aprobatę. Bóg jednak nie chce, by ktoś nami manipulował lub sterował. Nie powinniśmy pozwalać, by opinie bliźnich oddziaływały na nasze czyny.

Chodzenie w miłości
Jednocześnie musimy chodzić w miłości. Nie możemy robić wszystkiego, co chcemy i kiedy chcemy, przy okazji lekceważąc uczucia innych. Nie możemy powiedzieć: „Zamierzam to zrobić, a jeśli ci się to nie podoba,  trudno –  to już twój problem!”. Biblia nakazuje nam kochać bliźnich, a powyższe zachowanie nie jest przejawem miłości. Musimy więc postarać się o równowagę, nie pozwalając przy tym, by ludzie wpływali i kontrolowali nas do tego stopnia, że nigdy nie będziemy mogli być prawdziwie sobą. Jeśli pozwolimy ludziom wejść nam na głowę, to już zawsze będziemy próbowali być taką osobą, która w naszym odczuciu odzwierciedla oczekiwania innych.

Wymykanie się standardom świata
Świat (ludzie, których znamy i z którymi codziennie się stykamy – mogą być członkami naszej rodziny, przyjaciółmi, sąsiadami a nawet braćmi i siostrami z kościoła) wciąż próbuje wtłoczyć nas w swoje ramy. Słowo „dopasować” oznacza „przypominać w formie lub charakterze; zachowywać się zgodnie z obowiązującymi  zwyczajami”. W Liście do Rzymian 12: 2 (BW) czytamy: „A nie upodabniajcie się do tego świata, ale się przemieńcie przez odnowienie umysłu swego, abyście umieli rozróżnić, co jest wolą Bożą, co jest dobre, miłe i doskonałe”.

Ludzie zawsze będą próbowali przerobić nas na swoją modłę, co częściowo wynika z ich braku poczucia bezpieczeństwa. Jeśli mogą namówić kogoś do robienia tego, co oni, czują się ze sobą lepiej. Bardzo niewielu ludzie potrafi zachować własną tożsamość i jednocześnie pozwolić, by inni ludzie w ich otoczeniu byli sobą. Potrafisz sobie wyobrazić, jak przyjemny byłby świat, gdyby wszyscy się tak postępowali? Każdy człowiek czułby się pewnie we własnej skórze i sam pozwalałby na to samo innym. Nie staralibyśmy się naśladować innych.

Wyjątkowy w konkretnym celu
Bóg chce nas pochwycić wraz ze wszystkimi naszymi słabościami i skazami, a następnie upodobnić do Swojego Syna, dzięki czemu będzie mógł zrobić naszymi rękoma coś potężnego. Jeśli będziemy dążyć do przezwyciężenia braku pewności siebie i nauczymy się czerpać radość z bycia sobą, wówczas nie będziemy już musieli martwić się o to, co pomyślą inni. Nie możemy pozwalać, by ludzie traktowali nas jak plastyczną masę, którą można kształtować wedle upodobania. Jesteśmy inni! Jesteśmy unikatowi! Bóg stworzył nas dokładnie takimi, abyśmy wypełniali Jego zamiary tu, na ziemi.

Facebook icon Twitter icon Instagram icon Pinterest icon Google+ icon YouTube icon LinkedIn icon Contact icon