Możesz cieszyć się życiem – każdego dnia!

Joyce Meyer

Możesz cieszyć się życiem – każdego dnia!

Czy cieszy cię wędrówka na ziemskim szlaku?
Prawdą jest, że Bóg pragnie, abyś każdego dnia był pełen radości. Wiedziałeś o tym? Jeśli nie, albo jeśli nie byłeś pewien, czy Bóg jest zadowolony z ludzi, którzy potrafią cieszyć się  życiem, spójrz, co napisano w Ewangelii Jana 10:10 (BT): „Złodziej przychodzi tylko po to, aby kraść, zabijać i niszczyć. Ja przyszedłem po to, aby /owce/ miały życie i miały je w obfitości”. Przekład The Amplified Bible, poszerzony o dodatkowe znaczenie oryginalnych słów, dodaje: „Przyszedłem, aby /owce/ miały życie i aby się nim cieszyły, aby miały je w obfitości (aż do pełna, aż będzie się przelewać)”.

Ten fragment jest naprawdę niezwykły, gdyż wyraźnie mówi nam, że Bóg nie chce, byśmy tylko egzystowali, ale pragnie też, abyśmy cieszyli się faktem, że żyjemy. Chce, abyśmy czerpali w życiu tyle radości, aż nas przepełni i zacznie się z nas wylewać!

Naucz się żyć pełnią życia

Jestem osobą, która głosi Słowo Boga, i moją pasją jest pomaganie ludziom w zrozumieniu, jak należy korzystać z życia, które poprzez Swoją śmierć zapewnił nam Jezus. Właśnie dlatego zatytułowaliśmy nasz główny program „Codzienną radością życia”. Doświadczenie mnie nauczyło, że jeśli nie nosisz w sobie radości, wówczas bez względu na to, co masz i co robisz, i w jak wspaniałych okolicznościach się znajdujesz… tak naprawdę nie masz wiele.

Jak zatem uzyskać Bożą radość? W Ewangelii Jana 15 Jezus powiedział, że jeśli będziemy w Nim trwać, to nasze życie wypełni się Bożą wolą i wszystko, co należy do Jezusa, będzie nasze. Słowo „trwać” oznacza, że uczynisz Jezusa najważniejszą osobą w  życiu; że będziesz w nim żyć i przebywać z Nim, a każdy twój krok i wybór będzie poświęcony Jemu. Właśnie wtedy wydajemy owoce Ducha. I wówczas uwalnia się w nas prawdziwie Boża radość.

Łatwo jest dostrzec, że skupienie się na Jezusie przynosi wiele korzyści. Z jednej strony, przestajemy doświadczać niepokoju na myśl o problemach świata i zaznajemy Bożego pokoju i radosnej nadziei. Inną zaletą trwania w Jezusie jest to, że dzięki temu nie chodzimy zestresowani, raczej wegetując niż funkcjonując, budząc się z myślą, żeby tylko przetrwać kolejny dzień.

Nie czekaj na „Kiedy…”

Wielu ludzi sądzi, że doświadczą prawdziwego szczęścia i będą w końcu mogli cieszyć się życiem, kiedy… kiedy pojadą na urlop, kiedy dorosną ich dzieci, kiedy dostaną awans w pracy, kiedy się ożenią… lista mogłaby ciągnąć się w nieskończoność. Wiem coś o tym, kiedyś sądziłam, że wręcz kocham służyć Bogu, lecz tak naprawdę nie cieszyłam się na myśl o codziennych obowiązkach i działaniach, które się z tym wiązały.  Musiałam nauczyć się żyć chwilą i czerpać radość z tego, co Bóg czynił we mnie i przeze mnie w danej chwili, a nie dopiero po zakończeniu konferencji, czy kiedy mogłam w końcu udać się na wakacje.

Naprawdę chcę, żebyś to zrozumiał: Bóg chce, żebyś już teraz cieszył się swoim życiem, a nie kiedy…

Jestem bardzo wdzięczna, że mamy Ducha Świętego, który żyje w każdym wierzącym w Jezusa Chrystusa. On jest naszym Pomocnikiem, który daje nam nadprzyrodzoną moc i namaszczenie, abyśmy w każdym zwyczajnym dniu mogli doświadczać nadnaturalnej radości Pana. Księga Nehemiasza 8:10 mówi, że radość Pana jest naszą ostoją, a codziennie potrzebujemy oparcia w Nim i Jego siły.

Ważne, abyś zrozumiał czym jest radość. Tu nie chodzi o zapewnienie sobie całodniowej rozrywki, spełnianie bez przerwy swoich zachcianek, czy nieustający śmiech. Radość może wyrażać się skrajnym zachwytem, jak i spokojem – i całą gamą emocji pomiędzy! Z natury jestem raczej poważna, więc kiedy doświadczam radości, zwykle określam ten stan  „spokojnym zachwytem” – ale czasem musimy również serdecznie się pośmiać.

Wesołe serce jest najlepszym lekarstwem
W Księdze Przysłów 17:22 (BW) Biblia mówi, że „Wesołe serce jest najlepszym lekarstwem”. Co ciekawe, przeprowadzono badania, które wykazały, że śmiech przynosi kilka wspaniałych korzyści:

  • Powoduje wydzielanie endorfin – substancji chemicznych w organizmie, które łagodzą ból i poprawiają samopoczucie
  • Zwiększa ilość energii, zmniejsza napięcie i zmienia nastawienie do życia
  • Wybuch serdecznego śmiechu sprawia, że wdychasz więcej tlenu; pobudza serce i krążenie krwi – jest jak wewnętrzne ćwiczenia aerobowe!

Nic dziwnego, że diabeł chce nas okradać z radości i wpędzać w stan zniechęcenia, depresji i ucisku. Pamiętaj, że „złodziej przychodzi tylko po to, aby kraść, zabijać i niszczyć”. Jednak nie musimy mu ulegać i tracić dobrego samopoczucia.

Rozchmurz się!
Podejmij dziś decyzję, że będziesz cieszył się życiem. Jeśli do wszystkiego podchodzisz zbyt poważnie, rozchmurz się! Naucz się śmiać z siebie i wszystkich rzeczy, które zwykle wywołują w tobie frustrację. Pamiętaj, że Bóg zawsze cię kocha. Wie o tobie wszystko i kocha cię „pomimo”. Wszyscy jesteśmy niedoskonali i musimy w życiu dokonać pewnych zmian, ale wiedz, że ulegniesz prawdziwej przemianie tylko, jeśli będziesz trwać w Chrystusie, doświadczając Bożej radości.

Dziś, gdy wkraczasz w nowy dzień, wyznacz sobie cel: będziesz radować się w Panu! Kiedy Boża radość doda ci sił, będziesz w stanie rozwiązać wszelkie problemy, którym musisz stawić czoła, a każda codzienna, zwyczajna czynność da ci satysfakcję.

Facebook icon Twitter icon Instagram icon Pinterest icon Google+ icon YouTube icon LinkedIn icon Contact icon