Agape – Boża miłość

Agape – Boża miłość

Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna Swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne” Ew. Jana 3:16 (BT)

Bibia mówi o różnych odmianach miłości. W języku greckim występuje słowo „fileo”, które oznacza przyjaźń lub uczucie czułości w stosunku do kogoś. Jest także „eros” – zmysłowa miłość, którą czujemy do swojego wybranka. Lecz istnieje i trzeci, wznioślejszy rodzaj miłości.

“Agape” jest tym rodzajem miłości, którą Bóg obdarza Swojego Syna i całą ludzkość. To miłość, która uświęca. Właśnie o tym rodzaju miłości czytamy w Ew. Jana 3:16: „Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna Swego Jednorodzonego dał”.

Choć o miłości napisano wiele książek, powinieneś zatrzymać się przy tym temacie i osobiście go rozważyć. Innym fragmentem Pisma, który naucza nas o agape jest Ew. Mateusza 5:44. Mówi nam on o miłości, którą powinniśmy kierować ku naszym wrogom oraz o modlitwie za naszych nieprzyjaciół.

Modlitwa za ludzi, którzy są dla ciebie dobrzy, to żadne wyzwanie; Bóg wymaga od ciebie, abyś modlił się za tych, którzy cię skrzywdzili. Łatwo jest trzymać się z przyjaciółmi z kościoła. Trudniej jest odszukać ludzi, którzy wyglądają na nieszczęśliwych i samotnych, i po prostu przez chwilę ich wysłuchać. To jest właśnie miłość agape, dzięki której jesteś w stanie poświęcić swoją wygodę, aby uczynić coś dobrego.

Możesz kochać ludzi miłością agape, okazując im cierpliwość i wyrozumiałość, podnosząc ich na duchu dobrym słowem, albo zachowując milczenie, jeśli jest taka potrzeba. Nasza ludzka natura jest samolubna, nieustannie dopomina się: „A ja?”. Oto nadszedł moment, aby wypowiedzieć wojnę egoizmowi, w mocy miłości agape.

Najwyższy czas, aby świadomie kochać ludzi i okazywać im dobro, kierując się tym, co Słowo Boże mówi o miłości. Niech Boża miłość agape, która jest w tobie, wyleje się na innych ludzi.

Modlitwa

Panie, Twoja potężna miłość – agape – zdumiewa mnie. Wzmocnij mnie i pomóż mi, gdyż wypowiadam wojnę egoizmowi i podejmuję decyzję,że będę świadomie wieść życie pełne miłości. Amen.

Facebook icon Twitter icon Instagram icon Pinterest icon Google+ icon YouTube icon LinkedIn icon Contact icon