Wnikliwość to klucz do czystego sumienia

Wnikliwość to klucz do czystego sumienia

„I sam usilnie się staram, aby mieć zawsze czyste sumienie wobec Boga i wobec ludzi”. Dz. Apostolskie 24:16 (BT)

Utrzymywanie czystości sumienia jest sprawą najwyższej wagi, ponieważ nie ma niczego, co w potężniejszy sposób uniemożliwiałoby nam czerpanie radości z życia niż poczucie winy. W Dziejach Apostolskich Paweł napisał, że dążenie do dyscypliny i unikanie ziemskich pragnień czyni człowieka niewinnym i czystym przed Bogiem. Ta zasada działa również w naszym przypadku: czyste sumienie gwarantuje nam poczucie wolności i szczęścia.

Te słowa brzmią zachęcająco, jeśli chodzi o wyraźnie złe rzeczy, których musimy się pozbyć, ale jak mamy postępować w sytuacjach, które nie są jednoznacznie złe? Jak możemy zachować czystość sumienia, kiedy nie jesteśmy pewni, czy postąpiliśmy dobrze, czy może popełniliśmy rażący błąd? Co jeśli zgrzeszymy nieświadomie, nie zdając sobie nawet z tego sprawy? Doszłam do wniosku, że rozwiązaniem tego problemu jest Boża przenikliwość. Jest ona duchowym zrozumieniem, które stanowi klucz do życia bez poczucia winy. Aby ją posiąść, potrzeba praktyki, ale wiedz, że często wystarczy po prostu wsłuchać się w głos swojego serca. Jeśli będziesz chciał zrobić coś, co w przyszłości może obciążyć cię winą, Bóg z pewnością da ci o tym znać.

Zachęcam cię, byś żył w taki sposób, który zagwarantuje ci spokój sumienia. Nie rób rzeczy, które rodzą w tobie poczucie, że nie powinieneś ich robić, i polegaj na Bożej przenikliwości, kiedy mierzysz się ze sprawami, co do których grzeszności nie masz pełnego przekonania. Bóg nigdy nie zaprowadzi cię na złą drogę.

Modlitwa

Boże, dziękuję Ci za Twoją wnikliwość. Pomóż mi uważnie przysłuchiwać się Twojemu cichemu głosowi, który przemawia do mojego serca, tak abym mógł żyć w sposób, który nie będzie stanowił obciążenia dla mojego sumienia, i mógł być czysty przed Tobą. Amen.

Facebook icon Twitter icon Instagram icon Pinterest icon Google+ icon YouTube icon LinkedIn icon Contact icon