Spravodlivý hnev a hriešne reakcie

Spravodlivý hnev a hriešne reakcie

Hnevajte sa a nehrešte; slnko nech nezapáda nad vaším rozhnevaním sa (vaším podráždením, zúrivosťou či rozhorčením), ani nedávajte [také] miesta diablovi [nedaj mu príležitosť]. – EFEŽANOM 4:26-27

Je každý hnev hriech? Nie, ale niektorý je. Aj sám Boh mal spravodlivý hnev voči hriechu, neprávosti, vzbure a malichernosti. Hnev je niekedy užitočný, preto nemusí byť vždy nevyhnutne hriechom.

Je zrejme, že budeme mať negatívne pocity, inak by nám Boh nedal ovocie sebakontroly. Byť pokúšaný niečo vykonať, ešte nie je hriechom.

Hriechom sa stane vtedy, keď neodoláš pokušeniu a aj tak to urobíš. Rovnako je to s hnevom. Nahnevať sa nie je vždy nevyhnutne zlé, ale môže to viesť k veľmi hriešnym skutkom.
Boh nám niekedy dovolí pocítiť hnev, aby sme si uvedomili, že s nami zle zaobchádzajú. Hoci v živote zažívame skutočnú nespravodlivosť, nemôžeme svoj hnev „odventilovať“ nevhodným spôsobom. Musíme sa chrániť a nedovoliť hnevu, aby nás vtiahol do hriechu.

Efežanom 4:26 nám hovorí: „Hnevajte sa a nehrešte…“. Tvoj hnev nemusí byť nevyhnutne hriešny, ale radšej ho daj Bohu, aby si zabránil zbytočnej hriešnej reakcii.


Modlitba

Bože, pomôž mi jednať s hnevom spôsobom, ako si to Ty zamýšľal bez toho, aby som zhrešil. Dávam Ti kontrolu nad svojím hnevom a dôverujem Ti, že všetko dopadne v môj prospech.

Facebook icon Twitter icon Instagram icon Pinterest icon Google+ icon YouTube icon LinkedIn icon Contact icon