Ukáž milosť svojim nepriateľom

Ukáž milosť svojim nepriateľom

Počuli ste, že bolo povedané: Milovať budeš svojho blížneho a nenávidieť svojho nepriateľa. Ale ja vám hovorím: Milujte svojich nepriateľov, dobrorečte tým, ktorí vás preklínajú… – MATÚŠ 5:43-44

Milujem film El Cid, príbeh muža, ktorý zjednotil Španielsko a stal sa veľkým hrdinom.

Počas stáročí bojovali kresťania proti moslimom. Nenávideli sa a navzájom sa zabíjali. V boji El Cid zajal päť moslimov, ale odmietol ich zabiť, pretože si uvedomil, že zabíjanie nikdy nič dobré neprinieslo. Veril, že prejav milosrdenstva voči jeho nepriateľom zmení ich srdcia a potom by obe skupiny mohli žiť v pokoji.

Jeden zo zajatých moslimov povedal: „Ktokoľvek môže zabiť, ale len pravý kráľ môže ukázať milosrdenstvo svojim nepriateľom.“ Vďaka jednému skutku láskavosti El Cida mu jeho nepriatelia ponúkli, že budú jeho priateľmi a spojencami.

Ježiš je pravým Kráľom, je dobrý, láskavý a milosrdný ku všetkým, dokonca aj k tým, ktorí Ho nenávidia. Môžeme konať inak ako nasledovať Jeho príklad?

Mohol by si práve teraz porozmýšľať o niekom, komu by si mohol prejaviť milosrdenstvo? Byť milosrdným a dobrým, najmä k svojim nepriateľom, môže byť jednou z najmocnejších vecí, ktorú si kedy urobil.


Modlitba

Bože, nie je to ľahké, ale chcem byť takou osobou, ktorá prejavuje milosrdenstvo všetkým, dokonca aj svojim nepriateľom. Skrze tvoju milosť sa dnes rozhodujem žiť život milosrdenstva.

Facebook icon Twitter icon Instagram icon Pinterest icon Google+ icon YouTube icon LinkedIn icon Contact icon