O tak, możesz!

O tak, możesz!

Pokusa nie nawiedziła was większa od tej, która zwykła nawiedzać ludzi. Wierny jest Bóg i nie dozwoli was kusić ponad to, co potraficie znieść, lecz zsyłając pokusę, równocześnie wskaże sposób jej pokonania, abyście mogli przetrwać. 1 List do Koryntian 10:13 (BT)

Wszyscy jesteśmy kuszeni – to nieunikniona część naszego życia. Pytanie nie brzmi więc: „Czy będziesz kuszony”?, lecz: „Czy będziesz gotów zmierzyć się z pokusą, gdy nadejdzie?”. Naprawdę chcę, żebyś to pojął: możesz pokonać każdą pokusę. Przestań powtarzać: „Joyce, wcale nie sądzę, żebym mógł”. Wyrzuć: „Nie mogę!” ze swojego słownika!

W jednym masz rację – sam sobie nie poradzisz. Polegając na własnych siłach i możliwościach upadniesz. Jednak gdy serce wyściełasz Słowem Bożym, kiedy oprzesz się na Jego mocy i uwierzysz w Jego obietnice, wówczas nie będzie takiej pokusy, której nie mógłbyś przezwyciężyć!

Z biegiem lat zauważyłam pięć czynników, które wpływają na zdolność odpierania pokus. Po pierwsze, musisz być mądry. Zawsze myśl o konsekwencjach dokonywanych wyborów. Mądrość wybiega myślami w przyszłość.

Następnie, musisz wierzyć w to, że możesz oprzeć się pokusie. Potępienie, poczucie winy i wstyd – jeśli szybko zwalczysz te uczucia, wówczas stracą moc. Jeśli jednak pozwolisz, by w tobie narastały, wówczas z pewnością doprowadzisz do kolejnego upadku.

Po trzecie, myśl o przezwyciężaniu pokus jak o chlebie powszednim. Świadomość nadchodzącej bitwy, mentalnie przygotowuje nas do obrony.

Po czwarte, unikaj rzeczy i okoliczności, które rodzą pokusy – nie wchodź świadomie na teren wroga. Jeśli np. masz problem z zarządzaniem pieniędzmi, nie chodź do centrum handlowego, gdzie jest mnóstwo towarów, na które nie możesz sobie pozwolić!

I wreszcie, nie pozwalaj sobie za dużo. Z pokus nigdy nie wyrośniesz. Bardzo łatwo jest dojść do punktu, w którym uznasz, że zwalczyłeś już dany problem, a przyjmując taką postawę stajesz się łatwym celem. Bóg chce, abyś ufał, że zwycięży On w każdej sferze twojego życia. Dzięki Bożej łasce… możesz!

Modlitwa

Boże, zdaję sobie sprawę, że pokusy są częścią naszego życia. Pomóż mi być przygotowanym na ich przyjście. Dziękuję ci za mądrość oraz łaskę, którą mi dajesz, abym mógł przezwyciężać każdą pokusę i nosić wieniec Twojego zwycięstwa. Amen.

Facebook icon Twitter icon Instagram icon Pinterest icon Google+ icon YouTube icon LinkedIn icon Contact icon