Moudrost a zdravý rozum

Moudrost a zdravý rozum

Blahoslavený je člověk, který našel moudrost, člověk, který získal rozumnost. … Je vzácnější nežli drahokamy… Její cesty jsou cesty příjemné, všechny její stezky jsou pokoj. (Přísloví 3,13–17)

Když budeme naslouchat Božímu vedení, budeme schopni činit moudrá rozhodnutí, která povedou ke cti, prosperitě, radosti a pokoji. S Davem se vždy modlíme, aby k nám Bůh promluvil a vedl nás, a následně v malých i větších rozhodnutích používáme moudrost a zdravý rozum.

Moudrost vás vždy povede k tomu nejlepšímu, co Bůh má. Moudrost nás například učí, že si neudržíme přátele, pokud se budeme snažit je ovládat a mít vliv na vše, co se děje v našem i jejich životě. Přátele si neudržíš ani tehdy, když o nich budeš mluvit za jejich zády.

Zdravý rozum tě povede také v otázkách peněz. Pokud nebudeš utrácet víc peněz, než vyděláš, nezadlužíš se. Nepotřebuješ, aby k tobě promluvil slyšitelný Boží hlas, abys pochopil, že nemůžeš utrácet víc peněz, než vyděláváš. Zdravý rozum také říká, že když to budeš dělat, dostaneš se do problémů.

Moudrost ti nedovolí, abys na sebe vzal příliš mnoho závazků. I když se možná hodně snažíš, abys stihl mnoho věcí, vždycky si potřebuješ udělat čas na Boha a ptát se ho, do čeho se máš pustit a do čeho ne. Žena statečná, o níž se hovoří v závěru 31. kapitoly knihy Přísloví, uvažovala o nákupu nových polí. Neudělala by to ale, pokud by to znamenalo, že kvůli nové odpovědnosti bude muset zanedbávat své současné povinnosti (viz Přísloví 31,10–29).

Moudrost je tvůj přítel. Pomáhá ti, abys později nemusel litovat svých rozhodnutí, a již nyní se rozhodl způsobem, který ti později bude dělat radost.


SLOVO PRO DNEŠNÍ DEN: Ve všech svých rozhodnutích následuj moudrost a zdravý rozum.

Facebook icon Twitter icon Instagram icon Pinterest icon Google+ icon YouTube icon LinkedIn icon Contact icon