Jak przezwyciężyć negatywne myślenie i żyć nadzieją

Joyce Meyer

Jak przezwyciężyć negatywne myślenie i żyć nadzieją

Czy masz nadzieję na przyszłość? Czy raczej spodziewasz się, że spotka cię jedynie rozczarowanie i wszystko, co najgorsze?

Gdy dorastałam, wpajano we mnie pesymizm. Żyłam w atmosferze przemocy, otoczona ludźmi negatywnie nastawionymi do świata. Codziennością był dla mnie alkoholizm w rodzinie, pouczanie, narzekanie i poczucie strachu… W rezultacie wypracowałam w sobie postawę oczekiwania na najgorsze. Uznałam, że lepiej nie spodziewać się niczego dobrego, niż się spodziewać, a potem czuć rozczarowanie.

Często zastanawiałam się: Co złego się znów wydarzy?

Dopiero gdy dorosłam, uświadomiłam sobie, że przeczucie, iż stanie się coś złego, wynika z tego, że wciąż karmiłam się złym nastawieniem.

Pewnego dnia powiedział mi o tym Bóg, który przemówił do mojego serca. Pokazał mi, że żyłam w ciągłym strachu przed porażką i złem, i że chce, abym oczekiwała dobrych rzeczy. Księga Jeremiasza 29: 11 (BT) mówi, że Bóg ma wobec nas dobre zamiary – pełne „pokoju, a nie zguby” – i że chce zapewnić nam przyszłość, jakiej oczekujemy.

Bóg chciał, żebym powiedziała: „Wkrótce spotka mnie coś dobrego!”.

Prawdą jest, że Bóg nie może w nas działać, jeśli na przeszkodzie stoją mu nasze złe postawy: użalanie się się nad sobą, lenistwo, bierność czy poczucie, że wszyscy są nam coś dłużni. Bóg działa przez wiarę! Jednak zanim zyskamy tę wiarę, musimy posiąść nadzieję.

Zostałam więźniarką nadziei! Nadzieja wyraża się ufnym oczekiwaniem; jest postawą wyczekiwania na dobre rzeczy, spodziewania się, że wszystko się ułoży, bez względu na to, z jak trudną sytuacją się zmagamy.

W Księdze Zachariasza 9: 12 (NBG) czytamy: „Wróćcie do twierdzy, więźniowie nadziei! Już dzień dzisiejszy zwiastuje, że ci spłacę podwójną nagrodą!”.

Lubię frazę „więźniowie nadziei”. Tylko pomyśl… Jeśli jesteś więźniem, nie masz żadnej możliwości wyboru – nie możesz być pesymistą! A gdy przychodzą trudne chwile i spotyka cię rozczarowanie, nadzieja sprawi, że powstaniesz w wierze i powiesz: „Boże, wysławiam Cię i wierzę, że masz tę sytuację pod kontrolą i że działasz we mnie. Moja wiara, ufność i nadzieja są w Tobie!”.

Nadzieja wiąże się z determinacją i nie pozwala się poddać. Bóg chce, żebyśmy byli „zamknięci” w nadziei, ufając, że On może zmienić nasze okoliczności, abyśmy mogli pełnić Jego wolę, i że z Nim wszystko jest możliwe. Jeśli będziemy wytrwali w nadziei, to nie możemy przegrać – musimy zwyciężać w życiu.

Kiedy Bóg powołał mnie do służby, nie stało się to z dnia na dzień. Przygotowania trwały wiele lat, podobnie jak budowanie organizacji, która obecnie działa na całym świecie. Przez te wszystkie lata wielokrotnie chciałam wszystko rzucić. Jednak moje świadectwo jest takie, że wciąż tu jestem! Wiem, że jeśli się nie poddasz, także osiągniesz zwycięstwo.

W ludzkiej naturze leży niecierpliwość, egoizm i chęć, by wszystko przychodziło szybko i szło jak po maśle. Dlaczego  uważamy, że Bóg w ciągu kilku dni wyciągnie nas z bałaganu, który robiliśmy przez całe lata?

W Ewangelii Jana 16:33 Jezus mówi nam, że na świecie doznamy ucisku – że będą nas spotykać nieprzyjemności, próby, cierpienie i frustracje – ale mimo to możemy być dobrej myśli, możemy Mu ufać i żyć w poczuciu bezpieczeństwa, pokoju. Dlaczego? Ponieważ On zwyciężył świat! A skoro żyjemy w Jezusie, to razem z Nim stajemy się zwycięzcami!

Oto dlaczego Jezus umarł za nas. Przyszedł na świat, aby zbawić nas od grzechów i śmierci i dać nam wspaniałe, obfite życie – właśnie teraz. Jestem więc zdeterminowana, by otrzymać wszystko, co On chciał mi dać poprzez Swoją śmierć.

Podejmij decyzję, że posiądziesz wszystko, co Jezus ci zapewnił, umierając na krzyżu. Musisz zrobić to świadomie i celowo. Bądź zdecydowany uczynić wszystko, czego oczekuje od ciebie Bóg, i odrzuć życie z negatywnym nastawieniem. Poproś Boga, by pomógł ci żyć w nadziei i wierze, i wyznaj: „Wkrótce spotka mnie coś dobrego!”.

Facebook icon Twitter icon Instagram icon Pinterest icon Google+ icon YouTube icon LinkedIn icon Contact icon