Czy właśnie to blokuje twoje szczęście?

Joyce Meyer

Czy właśnie to blokuje twoje szczęście?

Od zarania dziejów musieliśmy żyć wśród toksycznych zachowań, jakimi są uprzedzenia. Przyczyną większości wojen w historii świata było uprzedzenie i nienawiść. Ich dziecko to Holokaust i niewolnictwo. W Księdze Rodzaju Kain znienawidził Abla, a ta nienawiść nie została wypleniona na przestrzeni dziejów. Nienawidzenie ludzi to ciężka harówka. Nienawiść pozbawia człowieka wszystkiego co dobre w życiu. Nawet najróżniejsze sekty religijne, które przez długi czas deklarowały swoją miłość do bliźnich, w końcu zapłonęły nienawiścią z powodu pychy, która zrodziła się w sercach ich przywódców…

Czego nienawidzi Bóg

Możemy nie zgadzać się ze wszystkim, w co wierzy lub co robi jakiś człowiek, ale nie mamy prawa nienawidzić go z tego powodu i z pewnością nie powinniśmy go krzywdzić. Bóg nigdy nie kazał nam akceptować czyichś przekonań, wyborów i czynów, ale nakazał kochać wszystkich ludzi. Bóg nienawidzi grzechu, ale kocha każdego grzesznika. Nie cierpi uporu i buntowniczej postawy, ale miłuje  buntowników i ludzi upartych.

Czepialstwo poprzedza uprzedzenie

Trudno uwierzyć, jak wiele istnieje dziś denominacji i niezależnych kościołów, choć wszystkie opierają się na jednej Biblii, na jednym przesłaniu. Jest oczywiste, że Bóg chce jedną rzecz powiedzieć wszystkim ludziom – ma jeden plan dotyczący naszego postępowania i relacji z Nim. Jednak z biegiem czasu, z powodu naszej dumy i wąskich horyzontów poczuliśmy potrzebę założenia całych miriad kościołów i grup przykościelnych – a nawet wydania różniących się od siebie wersji Biblii – tylko po to, aby dopasować je do naszych ścisłych interpretacji Pisma.

Zdałam sobie sprawę, że nie ma wśród nas nikogo, kto miałby rację w 100 procentach. Większość różniących nas poglądów to drobnostki. W Ew. Mateusza 23:24 Jezus powiedział faryzeuszom, że przecedzają komara, jednocześnie połykając wielbłąda. Stali się tak drobiazgowi wobec błahostek, że nie byli w stanie zajmować się rzeczami, które były naprawdę ważne. Dopóki będziemy pozwalać, by uprzedzenia, nienawiść i kłótliwość zajmowały swoje miejsce w naszym życiu, dopóty nie będziemy w stanie ich powstrzymać. Tylko zgodność i jedność dają siłę potrzebną do przezwyciężenia uprzedzeń. Nie możemy pozwalać złu tego świata, by wygrało wojnę. Możemy pokonać nienawiść, pozwalając by miłość przezwyciężyła nasze kłótliwe nastawienie wobec innych.

Przeszłość: nienawiść czy uzdrowienie?

Jako kobieta mogłabym spojrzeć w przeszłość i postanowić znienawidzić wszystkich mężczyzn, ponieważ moje żeńskie przodkinie były traktowane nieuczciwie. Zgodnie z tą zasadą Żydzi mogliby spędzić całe swoje życie, pielęgnując nienawiść do Niemców z powodu Adolfa Hitlera. Amerykanie mogliby pałać nienawiścią do Japończyków, gdyż ci ostatni przypuścili atak na Pearl Harbor. Afroamerykanie mogliby z kolei całe życie nienawidzić białych ze względu na niewolnictwo. Ta lista nie miałaby końca, gdybyśmy chcieli powrócić do poczatków świata. Problemy, które dotykają współczesne społeczeństwo, nie są nowe. Są złożone, ponieważ towarzyszyły nam od zarania.

Nikt z nas nie może wrócić i cofnąć wydarzeń z przeszłości. Nieważne jak bardzo byśmy tego chcieli, nie możemy cofnąć zła, które już się wydarzyło. Tylko Bóg może uzdrowić przeszłe rany i dać nam odnowę, której potrzebujemy.

Sama też musiałam przestać zliczać wszystko, co straciłam, i zacząć zwracać uwagę na to, co pozostało. Początkowo nie wydawało mi się, że będzie to przyjemne, ale dokonałam wyboru – oddałam te rzeczy Bogu. Byłam zdumiona tym, co Bóg może zrobić z paroma fragmentami mojego życia. Wykupił krzywdy i cierpienie z mojej przeszłości i dał mi cudowne życie, które przynosi dobry owoc. Jakże smutne byłoby moje życie, gdybym spędzała je, niosąc ze sobą ciężki bagaż zgorzknienia i nieprzebaczenia. Trwanie w nienawiści wobec wszystkich mężczyzn tylko dlatego, że kilku z nich znęcało się nade mną, albo nienawidzenie swojej rodziny dlatego, że jej część mnie odrzuciła, lub też nienawidzenie ludzi z kościoła ze względu na to, że niektórzy z nich mnie zdradzili, pozbawiłoby mnie szczęśliwego i satysfakcjonującego życia, którym mogę się dziś cieszyć. Nasz żywot jest zbyt krótki, by marnować go na nienawidzenie bliźnich.

Prawdziwi wrogowie
Dokładnie przyjrzyj się sobie pod tym kątem… i bądź szczery. Czy jesteś uprzedzony? Czy w twoim życiu istnieją ciemne zaułki, w których panuje nienawiść? Módl się szczerze i proś Boga, aby usunął złe emocje. Każdy z nas powinien zdać sobie sprawę, że nie jesteśmy lepsi od NIKOGO innego – wszyscy jesteśmy równi w Bożych oczach. Każdy człowiek został stworzony przez Boga, a On powiedział, że wszystko, co uczynił, jest dobre.

Pamiętaj, naszym wrogiem nie są inni ludzie. Przeciwnikami, z którymi się mierzymi, są nienawiść, uprzedzenie i zło, które rodzą. Nie możemy marnować swojego czasu i energii, nienawidząc się i walcząc ze sobą wzajemnie. Musimy zdecydowanie kroczyć drogą miłości, musimy prowadzić wojnę przeciwko nienawiści. Miłość jest zawsze najlepszą metodą stawiania oporu.

Facebook icon Twitter icon Instagram icon Pinterest icon Google+ icon YouTube icon LinkedIn icon Contact icon