Slova jsou úzce propojena s myšlenkami

Srdce moudrého člověka činí jeho řeč rozumnou, jeho slovům přidává přesvědčivost. Laskavá slova jsou jako plástev medu, sladká pro duši a uzdravení kostem. —Přísloví 16,23–24

V Přísloví 16,23–24 čteme, že myšlenky vycházející ze srdce ovlivňují naše slova. Jako kosti a morek jsou si velmi blízko a těžko je od sebe oddělíme (viz Židům 4,12). Proto je důležité, aby naše myšlenky byly protříbené; pak budou naše slova také taková.

Naše myšlenky jsou tichými slovy, která slyšíme jen my sami a Bůh. Mají však významný vliv na našeho vnitřního člověka, na naše zdraví, radost a vnitřní postoj. Často ale myšlenky vyslovíme, a někdy nám dělají ostudu. Žijeme-li Božím způsobem, naše myšlenky a slova nám pomáhají, aby náš život byl plný radosti.

Nemysleme si, že můžeme přemýšlet světsky a potom si „hrát“ na křesťany tím, že budeme používat zbožná slova. Naše myšlenky, a stejně tak slova, mohou být protříbené. Žádná střední cesta neexistuje.

Máme Kristovu mysl, proto ji můžeme začít používat. Pak budeme moci vstoupit do nové životní reality. Dovolíme-li Bohu jednat ve své mysli, nebudeme si muset dávat takový pozor na slova. Naše vnitřní proměna se projeví i v našich slovech!

Modlitba

„Bože, uvědomuji se, že má slova jsou úzce propojena s myšlenkami. Nechci si na něco hrát a být křesťanem jen navenek. Uzdrav mé myšlenky, aby má slova byla vždy protříbená a zbožná.“

Facebook icon Twitter icon Instagram icon Pinterest icon Google+ icon YouTube icon LinkedIn icon Contact icon