Už se s tím netrap

Už se s tím netrap

Neukvapuj se v duchu, aby ses rozzlobil, protože mrzutost spočine v klíně hlupáků. (Kazatel 7,9)

Některé věci v životě můžeš mít do jisté míry pod kontrolou. Například můžeš ovlivnit, s kým trávíš čas, co jíš nebo kdy chodíš spát. Existuje ale i mnoho dalších věcí, které ovlivnit nemůžeš. Nemůžeš například mít vliv na to, co o tobě druzí říkají nebo zda ti u auta praskne pneumatika. Způsob, jak reaguješ na věci, které nemůžeš mít pod kontrolou – bez ohledu na to, jak velké nebo malé jsou –, často určuje úroveň stresu a kvalitu tvého života a zdraví.

Mám dva návrhy, jak se vypořádat s věcmi, které se vymykají tvé kontrole. Zaprvé, pokud je nemůžeš ovládat, nepřebírej za ně zodpovědnost. A za druhé ti radím: Dělej všechno, co můžeš, modli se a nech Boha, aby udělal zbytek.

Lidé, kteří se pravidelně rozčilují kvůli věcem, které nemohou nijak ovlivnit, v mnoha ohledech velmi trpí. Těm, kteří se takovými věcmi přestanou trápit, se daří mnohem lépe. Opustit určité věci neznamená, že je ti všechno jedno. Prostě to znamená, že jsi přijal skutečnost, že momentálně nemůžeš udělat nic, abys to změnil. Pneumatika je prostě prázdná. Mnohem lepší je v klidu ji opravit nebo vyměnit, než se zlobit a ze vzteku do ní kopat. Pokud se správně vypořádáme s každou stresovou situací, která se objeví, nebudeme pak stresovaní z nevyhnutelných životních ran.


Bůh může nepříjemnosti nebo frustraci použít ke tvému dobru. Je stále s tebou a má věci pod kontrolou. Pokud mu budeš věřit, že vše vyřeší, budeš přemáhat zdary i nezdary v pokoji, radosti a jeho síle.

Facebook icon Twitter icon Instagram icon Pinterest icon Google+ icon YouTube icon LinkedIn icon Contact icon