Jak studiować Biblię?

Joyce Meyer

Jak studiować Biblię?

Spędziłam jakieś 30 lat na rozważaniu Bożego Słowa i to całkowicie odmieniło moje życie. Dziękuję Bogu za wszystko, czego teraz jestem świadoma, ale to nie stało się na pstryknięcie palcem. Jeśli chcesz zobaczyć, jak twoje życie ulega zmianie, naucz się należycie studiować Biblię…

Dlaczego należy studiować Biblię?
Biblia nie jest zwykłą książką. Słowa zawarte na jej kartach są jak lekarstwo dla twojej duszy. Mają moc do zmiany twojego życia, ponieważ w Słowie jest życie (zob. List do Hebrajczyków 4: 12). A kiedy odkryjesz moc i prawdę Bożego Słowa, zaczniesz dostrzegać w nim zmiany, które może przynieść tylko prawda. Dowiesz się nawet, jak rozpoznawać sytuacje, w których wróg występuje przeciwko tobie z kłamstwami.

W Ks. Przysłów 4: 20 – 22 czytamy: „Zważaj, synu, na moje słowa, do uwag mych nakłoń swe ucho; niech one nie schodzą ci z oczu, przechowuj je pilnie w swym sercu; bo życiem są dla tych, co je otrzymali, lekarstwem całego ich ciała”. 

Dobre wieści są takie, że aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć, nie będziesz potrzebował trzydziestu lat. Po prostu zacznij z miejsca, w którym znajdujesz się teraz i z determinacją trzymaj się swojego planu. Za każdym razem, kiedy z uwagą czytasz Biblię, uczysz się czegoś nowego. Słowo „zważaj” oznacza przykładanie do czegoś uwagi, poświęcanie czemuś czasu. Zważanie na Słowo Boże to coś więcej niż czytanie – to rozważanie go i wcielanie w życie.

Musimy żyć, wypełniając Boże nakazy, ponieważ, jak napisał autor Ks. Przysłów, w tych słowach jest życie! Kiedy potrzebujesz słowa otuchy albo znajdujesz się w nieprzyjaznym środowisku, dobrze jest wiedzieć, że możesz odnaleźć życie (a do tego uzdrowienie i zdrowie) w Bożym Słowie.

Co powinienym czytać?
Tak naprawdę nie ma niewłaściwego miejsca na start. Możesz czytać wszystko, co ci pomaga. Jeśli zmagasz się z gniewem lub strachem, to poszukaj w konkordancji Biblijnej słów, które zajmują się twoimi problemami, a następnie znajdź wersety, które poruszają tę tematykę.

Jeśli nie jesteś w stanie natychmiast wymyślić jakiegoś tematu dla siebie, to otwórz w konkordacji spis słów i wybierz jedno z nich. Zacznij czytać po kolei wszystkie wersety powiązane z tym słowem. Poproś Ducha Świętego, aby prowadził cię przez Biblię, a zrobi to i da ci objawienie. Kiedy na początku studiowałam Słowo, nie cieszyłam się zbyt dobrymi relacjami z ludźmi. Tak naprawdę nie zdawałam sobie sprawy, czym jest miłość.

Kiedy zaczęłam głębiej poznawać temat miłości, dowiedziałam się, że jest ona czymś więcej niż ckliwym uczuciem – że jest ona decyzją, w myśl której postanawiasz ufać ludziom. Nie wiedziałam, jak kochać innych ludzi ani też siebie. Czytając to, co Biblia mówi o miłości, nauczyłam się kochać. I wtedy moje życie zaczęło się zmieniać.

Umiejętność wprowadzania w życie tego, czego dowiedziałeś się z Biblii – tak jak ja uczyniłam to w kwestii miłości – to tylko jeden z przykładów na to, jak wygląda w praktyce rozważanie Biblii.
Mam nadzieję, że rozumiesz, dlaczego powinieneś studiować Pismo i jak wybierać tematykę. Oto cztery kroki, które pomogą ci już teraz zacząć zgłębiać Boże Słowo:

Cztery skuteczne rady dla studiujących Biblię

1. Z rozmysłem wydziel czas. Ja wyznaczyłam sobie czas na spotkanie z Bogiem o poranku, ale jeśli tobie nie odpowiada ta pora, to ustal inną, nawet jeśli nie będzie to codziennie. Wszystko, co zrobisz, będzie w porządku. Po prostu zacznij od wybrania jakiejś pory, a wkrótce zauważysz, że ten czas zacznie wydawać owoce w twoim życiu!

2.    Przygotuj się do studiowania Biblii. Przygotuj sobie miejsce, w którym lubisz przebywać – wybierz jakieś pomieszczenie w domu, w którym możesz być sam. Niech to będzie kącik, w którym jest ci wygodnie i w którym lubisz przebywać.

3.    Miej pod ręką wszystkie materiały. Przede wszystkim będziesz potrzebował egzemplarza Biblii, ale przygotuj sobie także dobry słownik biblijny, konkordancję, długopis i jakąś kartkę. Dzięki temu nie będziesz musiał przerywać czytania co parę minut, by coś sprawdzić albo zanotować jakąś myśl.

4.    Przygotuj swoje serce. Porozmawiaj z Bogiem o rzeczach, które musisz wyznać i rozpocznij zgłębianie Słowa w pokoju ducha i wolności od ciężaru, który mógłby uniemożliwić ci otrzymanie objawienia w czasie studiowania.
Wyznacz sobie czas na studiowanie Biblii, ponieważ w Słowie jest moc, która może zmienić twoje życie i sprawić, że staniesz się takim człowiekiem, jakiego chce widzieć w tobie Bóg. Kiedy to zrobisz, doświadczysz pokoju i radości ,które pozwolą ci cieszyć się każdym dniem życia!

Facebook icon Twitter icon Instagram icon Pinterest icon Google+ icon YouTube icon LinkedIn icon Contact icon