Sześć sygnałów, że nadszedł czas, byś zamknął usta!

Joyce Meyer

Sześć sygnałów, że nadszedł czas, byś zamknął usta!

Czy kiedykolwiek czułeś, że powinieneś przestać mówić parę minut wcześniej?

Ponieważ sama miałam z tym problem, chcę uchronić cię przed potencjalnym wypowiadaniem żenujących lub krzywdzących słów. Przygotowałam listę sześciu znaków ostrzegawczych, które dadzą ci znać, że nadszedł czas, byś zamknął usta.

Sygnał 1: Skarżysz się, zamiast wyjaśniać swoje zdanie

Wykładanie racji i narzekanie dzieli subtelna różnica. Tłumaczysz coś, gdy po  prostu wyjaśniasz danej osobie swoją sytuację i opinie. Narzekasz wtedy, kiedy z góry przyjmujesz postawę: „Szczerze w to wątpię” (zob. List do Filipian 2: 14 – 15; BT).

Przyjdą chwile, kiedy trzymanie buzi na kłódkę i zmaganie się z pokusą wygłoszenia skargi będzie tak trudne do opanowania, że prawie się poddasz. Jednak wiedz, że Bóg zawsze udzieli ci potrzebnej łaski, byś mógł przezwyciężyć tę pokusę. Jeśli chcemy kiedykolwiek dotrzeć do naszej Ziemi Obiecanej, musimy przestać narzekać na drogę, którą wiedzie nas Bóg.

Sygnał 2: Krytykujesz ludzi
Wyobraź sobie taką sytuację. Jakaś osoba mówi albo robi coś, czego – jak uważasz – nie powinna robić, i nagle twoją głowę wypełniają setki opinii na jej temat, którymi chcesz się podzielić z wszystkimi ludźmi, których masz w zasięgu wzroku!

W 1 Liście do Tesaloniczan 4: 9 (BT) czytamy: „Nie jest rzeczą konieczną, abyśmy wam pisali o miłości braterskiej, albowiem Bóg was samych naucza, abyście się wzajemnie miłowali”.

Można zatem stwierdzić, że powinniśmy wystrzegać się dzielenia swoimi krytycznymi przemyśleniami na temat innych osób. Takie zachowanie zawsze będzie niewłaściwe. Musimy patrzeć na ludzi z miłością, zamiast odkrywać ich słabości i punktować wady.

Sygnał 3: Twój Bóg jest zbyt mały
Ilekroć mówimy: „Nie dam rady tego zrobić”, albo: „To dla mnie zbyt wiele, nie uniosę tego”, to tak naprawdę pokonujemy samych siebie i wykazujemy się brakiem zaufania wobec Boga. Poprzez te słowa tak naprawdę mówimy: „Nie wierzę, że Bóg może coś zaradzić”.

Słowa, które powinniśmy powiedzieć w takiej sytuacji, brzmią następująco: „Bóg jest większy od wszystkiego, z czym kiedykolwiek będę musiał się zmierzyć. Mogę dokonać wszystkiego poprzez Chrystusa, który mnie wzmacnia”.

Z Biblii wiemy, że Dawid szybko wbiegł na pole walki i stanął naprzeciw gigantycznego Goliata (zob. 1 Ks. Samuela 17: 48; BT). Czasami zbyt długo wpatrujemy się w otaczającą nas rzeczywistość i okoliczności i ostatecznie jesteśmy śmiertelnie wystraszeni, choć powinniśmy ufać Bogu i wierzyć, że da nam zwycięstwo w batalii z gigantami.

Sygnał 4: Przeceniasz się
Lubimy przybierać paradne pozy i przechwalać się, czego to nie dokonaliśmy, czego to nie potrafimy i czego nie zamierzamy zrobić. Jeśli zabraknie nam ostrożności, to przypiszemy sobie nawet dokonania Boga!

Ale przecież Paweł w swoim Liście do Kolosan 3: 23 (BT) mówi do nas: „Cokolwiek czynicie, z serca wykonujcie jak dla Pana, a nie dla ludzi”. Nie sądzę, byśmy byli w stanie choć częściowo pojąć, jak wiele uczynił dla nas Bóg, do czego dał nam dostęp i w czym pozwala nam uczestniczyć, jeśli nie nauczymy się pozostawiania naszych dokonań między nami a Bogiem – chyba, że Bóg udzieli nam wyraźnego pozwolenia na podzielenie się nimi z ludźmi.

Oznaka nr 5: Ferujesz wyroki
W Ew. Mateusza 7: 1 (BT) czytamy: „Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni”. Myślę, że te słowa są szczególnie ważne dla chrześcijan, ponieważ często nosimy swoje religijne, przemądrzałe nosy wysoko w górze, a kiedy ktoś upada, wykluczamy go z grupy.

Możemy spoglądać na innych ludzi przez szkło powiększające i jednocześnie samemu tkwić w wielkim bagnie, nawet tego nie dostrzegając. Musimy więc zachowywać pokorę i skromność przed Bogiem i przed bliźnimi.

Sygnał 6: Siejesz negatywne nastawienie
Świat niemal pęka od negatywizmu. Chrześcijanie muszą więc zachowywać pozytywne nastawienie, zmagając się ze swoimi problemami i niekorzystnymi okolicznościami, a nie dolewać do tego wielkiego zbiornika pesymizmu.

Nawet jeśli nie otrzymamy tego, co chcemy, w wymarzony przez nas sposób i w najbardziej oczekiwanym czasie, wiedz, że Bóg zaopiekuje się nami i udzieli nam łaski, która pozwoli nam czerpać radość i zachowywać pozytywny nastrój w środku każdej, także trudnej sytuacji. I właśnie w ten niezwykły sposób powinniśmy żyć!

Facebook icon Twitter icon Instagram icon Pinterest icon Google+ icon YouTube icon LinkedIn icon Contact icon