Zrozumienie własnych emocji

Zrozumienie własnych emocji

A ci, którzy żyją według ciała, Bogu podobać się nie mogą”. List do Rzymian 8: 8 (BT)

Często powtarzam, jak istotne jest podążanie za Duchem Świętym – a za emocjami. Jednak muszę stwierdzić, że wielu ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo uczucia sterują ich życiem.

Emocje przynależą do sfery duszy. Nasza dusza jest nieuchwytnym dla zmysłów obszarem między duchem – czyli miejscem, w którym żyje Bóg – a fizycznym ciałem. Składają się na nią umysł, wola i emocje – wszystkie te elementy, które określają, co myślimy, czego chcemy i jak się czujemy. Z tych trzech części składowych duszy najszybciej reagują emocje.

Ubierając to w inne słowa, Bóg dał nam wewnętrzną przenikliwość i  zrozumienie, które możemy łatwo zagłuszyć krzykiem naszych emocji.

Biblia mówi, że życie według „ciała” nie może podobać się Bogu. Nie znaczy to, oczywiście, że Bóg przestaje nas kochać, chodzi raczej o to, że Pan nie jest zadowolony ani nie akceptuje naszego cielesnego zachowania.

Jednak, kiedy tylko zrozumiesz, jak oddziałują na ciebie negatywne emocje, będziesz mógł z nimi walczyć. Nasze dusze mogą być silne, lecz nasze duchy mogą być jeszcze silniejsze, jeśli je wzmocnimy. Jeszcze dziś zanurz się w Słowie i daj swojemu duchowi siłę do pokonania emocji.

 Modlitwa

Boże, nie chcę dopuścić do tego, by moje emocje wzięły górę nad duchem. Jako że spędzam z Tobą czas, czytając Twoje Słowo, udziel mi niezbędnej mocy, abym mógł podążać za głosem Ducha Świętego, a nie za własnymi odczuciami. Amen.

Facebook icon Twitter icon Instagram icon Pinterest icon Google+ icon YouTube icon LinkedIn icon Contact icon