Kedy je v poriadku povedať „nie“

Kedy je v poriadku povedať „nie“

Ja sám neunesiem ťarchu…, Je pre mňa priťažká. —4. MOJŽIŠOVA 11:14

Vo 4. Mojžišovej 11 nám Mojžiš dáva príklad v tom, čo môžeme urobiť, keď sme pod stresom. Hovorí tam o tlaku – nakoľko viedol Izraelitov cez púšť. Mala to byť jedenásťdňová cesta, no nakoniec trvala až štyridsať rokov!

Ľudia boli depresívni a plakali nad svojou situáciou. Vo verši 14, Mojžiš hovorí Bohu, „Ja sám neunesiem ťarchu tohto ľudu. Je pre mňa priťažká.“

Tak ako Mojžiš, aj my môžeme povedať, „Dosiahol som svoj limit.“ Áno, Písmo hovorí, všetko vládzem prostredníctvom Krista, ktorý ma posilňuje (Filipanom 4:13). V skutočnosti však hovorí o chvíľach, keď čelíme rôznym skúškam a situáciám, cez ktoré nám Boh pomôže prejsť.

To neznamená, že si máme nabrať toľko zodpovednosti, že úplne vyhoríme, ako nejaká žena, ktorá vychováva päť detí, pracuje na plný úväzok, slúži v rade cirkvi, atď.

Niekedy je toho veľmi veľa… a je v poriadku si to priznať. Je tiež v poriadku povedať „nie“ niektorým veciam, aby si si mohol užívať život spôsobom, akým to zamýšľa Boh.

Blesková správa: Ani ty a ani ja nemusíme byť ako ostatní. Nemusíme s nimi držať krok. Boh stvoril niektorých ľudí, aby zniesli veľké množstvo práce, ale nebolo takto stvorených veľa ľudí.

Každý z nás potrebuje byť takým, akým ho Boh stvoril. Nemusíme sa za to ospravedlňovať. Osobne, každý jeden z nás, potrebuje nájsť rovnováhu v zodpovednosti, ktorú pre náš život Boh určil, aby sme si život užívali, a nie aby sme ochoreli v dôsledku stresov a tlakov.

Keď dosiahneš svoj limit choď k Bohu, tak ako Mojžiš, a Boh ti pomôže nájsť rozumnejší a zdravší životný štýl.


Modlitba

Bože, niekedy je pre mňa ťažké spomaliť a povedať „nie“ ďalším zodpovednostiam. Pomôž mi žiť v rovnováhe v oblasti zodpovednosti, aby som mohol žiť v Tvojom pokoji a užívať si svoj život.

Facebook icon Twitter icon Instagram icon Pinterest icon Google+ icon YouTube icon LinkedIn icon Contact icon