Rozdiel medzi zdravou a nezdravou hanbou

Ostríhaj moju dušu a vytrhni ma, aby som sa nehanbil, lebo sa k tebe utiekam. – ŽALM 25:20

Každý deň sa stretávame s dvomi rôznymi druhmi hanby a je dôležité, aby sme ich vedeli od seba rozlíšiť.

Existuje taká hanba, ktorá je normálna a zdravá. Napríklad, ak stratím či rozbijem niečo, čo patrí niekomu inému, tak som sklamaná zo svojej chyby. Priala by som si byť menej nedbanlivá a neopatrná. Je mi to ľúto, no môžem požiadať o odpustenie, prijať ho a ďalej žiť svoj život.

Zdravá hanba nám pripomína, že sme nedokonalé ľudské bytosti so slabosťami a obmedzeniami. Pripomína nám, že potrebujeme Boha.

Žiaľ, keď sa tu zdravá hanba nezastaví, stáva sa nezdravou a jedovatou. Keď osoba nepožiada alebo neprijme odpustenie, môže potrestať samú seba a nenávidieť sa.

Nepremárni svoj život v tomto stave. Spomeň si na svoje oprávnené postavenie dediča a dieťaťa Božieho (pozri Rimanom 8:17). Nezdravá hanba spôsobí, že zabudneš, kým si v Kristovi, ale zdravá hanba ti pripomenie, že bez Neho si nikto. Popros Boha dnes, aby ti pomohol rozpoznať rozdiel medzi tými dvomi hanbami.

Modlitba

Pane, nechcem žiť pod ťarchou nezdravej hanby. Pomôž mi pamätať si, ako veľmi ma miluješ. Pretože si mi odpustil, ja sa už nepotrebujem trestať.

Facebook icon Twitter icon Instagram icon Pinterest icon Google+ icon YouTube icon LinkedIn icon Contact icon